Forklift

Forklift Operatör Belgesi Nereden Nasıl Alınır, Forklift operatör belge fiyatları

Forklift belgesi açıklamaları


Forklift veya iş makinalarının tümünü kullanmak üzere alınması konusunda kanunen zorunluluk olarak bilinen operatörlük belgesine forklift belgesi dennilir.

Forklift Belgesi Nereden Alınır? Forklift Belgesi Fiyatları ? Forklift Belgesi için gerekli olan evraklar nelerdir? Forklift Belgesi Nedir?

Forklift Belgesi Nereden Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel kurslara yetki verilerek resmi olarak forklift belgesi almak isteyen forklift operatörlerinin yetkili forklift Operatörlük Kursları tarafından verilmektedir. iş güvenliği yasası gereği;  7/7583 sayılı İş Emniyeti ve İş Güvenliği tüzüğü ve 1475 sayılı İş Kanunu gereğince operatör belgesi olmadan forklift kullananlar suçlu sayılmaktadır.

Forklift belgesi almak isteyenler için bir kaç yeterli şartlara sahip olması öngörülmüştür.

Forklift operatör belgesi almak için şartlar nelerdir?

18 yaşını doldurmuş olmalı yani 19 yaşından gün almış olması
En az 8 yıl eğitimini alınmış olması, orta okul mezunu,
Operatörün Kanunen belge almasında sakınca bulunmaması,
belgeyi alacak kişinin yönetime uygun olarak sağlıklı olduğuna dair “sürücü olur”, sağlık belgesine sahip olması gibi şartlar ön görülmüştür. Forklift belgesi almak isteyenler herhangi bir ehliyet belgesine sahip olması da gerekmez.

Forklift belgesi almak için gerekli evraklar nelerdir?

Forklift Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar
8. sınıf mezunu olduğunu gösteren diploma,
Yeni çekilmiş 10 adet vesikalık fotoğraflar
Sabıkalı olmadığına dair savcılıktan alınmış sabıka temiz kaydı
Kişinin ruh ve beden sağlığının düzgün olduğunu gösteren sağlık belgesine sahip olmak, gibi evraklar istenmektedir.

Forklift Belgesi Fiyatları ne kadardır?
Türkiye Cumhuriyeti Mili eğitim bakanlığından onaylı kursların fazlalaşması, resmi forklift belge taleplerinin artması ile eğitmen ve eğitim veren yerler çıtalarını bir hayli yükseltmiştir. Alınacak eğitim düzeyine ve ders saatine göre forklift belgesi fiyatlarında değişiklik gösterebilmektedir. Farklı Kurslar forklift ehliyet fiyatları normal ehliyet fiyatlarına yakındır Forklift ehliyeti fiyatı genellikle ikamet ettiğiniz şehre ve bölgeye göre farklılık göstermektedir. Her kursun fiyatları yoğunluğa ve talebe göre farklıdır. Bazı kurslar talebin az olduğu durumlarda indirim yapma ihtiyacı duysa da, talebin yoğunlaşmaya başladığı dönemlerde fiyatları tavan sınırına kadar yükseltirler. Ücretlerin içinde eğitim için verilen direksiyon eğitimler, kitaplar, direksiyon sınav ücreti, alınması zorunlu olan sürücü olur, raporu ve KDV fiyatları da içinde olmak üzere bazen fiyatları yüksektir. 

not: Bu makale bilgi amaçlı yazılmıştır. Detaylarla ilgili forklift belgelerini Mili eğitim bakanlığından onaylı kurslarından alabilirsiniz.

WhatsApp İletişim